Not Available
| Vehicle Type | Scooter |
| Fuel | Electric |
| Top Speed | 72 kmph |
| Motor Details |
|---|
| 1500W, BLDC |
| Range |
|---|
| Maximum Range is 150 kms. |
| Charging Time |
|---|
| 5 Hours |
| Display |
|---|
| CAN based digital display |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery | 72V 51Ah Li-Ion |
| Charger | 10 Amps |
| Warranty for Battery | 3 Years |
| Head Lamp | LED |
| Tail Lamp | LED |
| Brakes | |
|---|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Chassis and Suspension | |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Coil Spring |
| Tyres | |
|---|---|
| Wheels / Rim | Alloy Rim |
| Front Tyre | 90/90-12 54J |
| Rear Tyre | 90/90-12 54J |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 1800 mm |
| Width | 700 mm |
| Height | 1175 mm |
| Vehicle Warranty |
|---|
| 1 Year (Motor, Controller & Charger) |