Not Available
| Vehicle Type | Scooter |
| Fuel | Electric |
| Engine Starting | Electric |
| Maximum Torque | 179 Nm |
| Top Speed | 80 kmph |
| Motor Details |
|---|
| 72V 6000W motor |
| Range |
|---|
| 170 KM IDC Range |
| Charging Time |
|---|
| 1-4 hours |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery | 4kW Lithium battery |
| Warranty for Battery | 3 Years Or 50,000 KM |
| Head Lamp | LED |
| Tail Lamp | LED |
| Brakes | |
|---|---|
| Front Brake | Disc Brake |
| Rear Brake | Drum Brake |
| Chassis and Suspension | |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Hydraulic |
| Tyres | |
|---|---|
| Wheels / Rim | Alloy |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 1750 mm |
| Width | 680 mm |
| Height | 1030 mm |
| Wheelbase | 1450 mm |
| Vehicle Warranty |
|---|
| 5 Years Or 75,000 KM |