Eureka Paris Price and Features
Features
- Theft Alarm
- Remote Locking
- Keyless Start
- Indicator Buzzer
- Portable Battery
- Automatic Charger Cut off
- Regenerative Breaking System
Colours
Black
Green
Red
Blue
White
Yellow
Technical Specifications
| Vehicle Type | Scooter |
| Fuel | Electric |
| Engine Starting | Electric Start |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Top Speed | 25 kmph |
| Range |
| 50 to 60 km per charge
|
| Electricals |
|---|
| Battery | 60 V @ 24 Ah Battery |
| Charger | 10 A Charger |
| Warranty for Battery | 1 Year |
| Head Lamp | DRL Headlight |
| Brakes |
|---|
| Front Brake | Drum Brake |
| Rear Brake | Drum Brake |
| Chassis and Suspension |
|---|
| Front Suspension | Telescopic Suspension |
| Tyres |
|---|
| Wheels / Rim | Alloy |
| Front Tyre | 10-3.0(Tubeless) |
| Rear Tyre | 10-3.0(Tubeless) |