Deltic Legion Price and Features
Features
- Auto Repair function
- Central Locking with Anti-Theft Alarm
- Reverse Motion Switch
- Comfortable and broad seat
Technical Specifications
| Vehicle Type | Scooter |
| Fuel | Electric |
| Climbing Degree | 7 Degree |
| Top Speed | 25 kmph |
| Electricals |
|---|
| Battery | 60V(28Ah VRLA/26Ah,34 Ah Li-ion) |
| Charger | 60V/4A Micro Charged With Auto Cut |
| Head Lamp | LED |
| Tail Lamp | LED |
| Brakes |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Chassis and Suspension |
|---|
| Front Suspension | Hydraulic (Telescopic type) |
| Rear Suspension | Hydraulic Spring (Monoshock) |
| Tyres |
|---|
| Front Tyre | Tubeless |
| Rear Tyre | Tubeless |
| Dimensions |
|---|
| Length | 1800 mm |
| Width | 720 mm |
| Height | 1040 mm |
| Kerb Weight | 59 kg |
| Ground Clearance | 180 mm |