Not Available





















Metallic Mat Black No.2/ Metallic Mat Bordeaux Red
Pearl Grace White/ Metallic Mat Fibroin Grey
Pearl Jade Green/ Metallic Mat Fibroin Grey
Metallic Mat Blue No.2/ Metallic Mat Fibroin Grey
| Vehicle Type | Scooter |
| Fuel | Electric |
| Range |
|---|
| Maximum Range is 95 kms. |
| Charging Time |
|---|
| Portable charger (0-80%) – 4 hrs 30 mins (Ambient Temp. 25deg) (0-100%) – 6 hrs 42 mins (Ambient Temp. 25deg) Fast charger (0-80%) – 1 hrs 12 mins (0-100%) – 2 hrs 12 mins |
| Display |
|---|
| Colour TFT LCD display |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery | 51.2 V, 60 Ah, 3.072 kWh Lithium Iron Phosphate(LFP) Maintenance -free 12V , 5Ah |
| Charger | Off-board type. Single-phasennAC200-240V 50/60Hz |
| Head Lamp | LED |
| Tail Lamp | LED |
| Brakes | |
|---|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Chassis and Suspension | |
|---|---|
| Frame | Underbone |
| Front Suspension | Telescopic, Coil Spring ,Oil Damped |
| Rear Suspension | Swingarm type, coil spring, oil damped |
| Tyres | |
|---|---|
| Wheels / Rim | Alloy wheels |
| Front Tyre | 90/90-12 54J, tubeless |
| Rear Tyre | 100/80-12 56J, tubeless |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 1860 mm |
| Width | 715 mm |
| Height | 1135 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Kerb Weight | 122 kg |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Accessories |
|---|
| Energy consumption (As per AIS 039): 39 Wh/km Rake / Trail: 27.4° / 92 mm |