Deltic Trento Price and Features
Picture Gallery

Grey

Green
Features
- Auto Repair function
- Central Locking with Anti-Theft Alarm
- Reverse Motion Switch
- Comfortable and broad seat
Technical Specifications
| Vehicle Type | Scooter |
| Fuel | Electric |
| Climbing Degree | 10 degree climbing |
| Top Speed | 45 kmph |
| Motor Details |
| 3000 W BLDC Motor |
| Range |
Maximum Range is 75 kms.
|
| Electricals |
|---|
| Battery | 72V/30Ah |
| Charger | 72V/30Ah Micro charger with Auto cut |
| Head Lamp | LED |
| Tail Lamp | LED |
| Brakes |
|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Chassis and Suspension |
|---|
| Frame | M S Heavy duty chassis (Tubular) |
| Front Suspension | Hydraulic (Telescopic type) |
| Rear Suspension | Hydraulic Spring (Monoshock) |
| Tyres |
|---|
| Wheels / Rim | Alloy |
| Front Tyre | 12 inch tubeless |
| Rear Tyre | 12 inch tubeless |
| Dimensions |
|---|
| Length | 1900 mm |
| Width | 730 mm |
| Height | 1120 mm |
| Kerb Weight | 85 kg |
| Ground Clearance | 180 mm |