Calliper Bull Price and Features
Calliper Bull Price
Rs.
95,250
[Ex-showroom, Tamil Nadu]
The given price can change depending on the colour and other features like alloy wheels, disc brakes, accessories etc.
| State, City |
Ex Showroom Price |
On Road Price |
| Tamil Nadu |
Rs. 95,250 |
-- |
Features
- Cruise Control
- Reverse Sensor
- Electric Control Device
- USB Charge
- Inbuilt helmet storage
- Parking Light
- Brake Lever
- Battery Sensor
- ICAT Approved
Technical Specifications
| Vehicle Type | Moped |
| Fuel | Electric |
| Engine Starting | Electric |
| Load Carrying Capacity | 350 Kgs |
| Motor Details |
| 250 watt Motor |
| Range |
Maximum Range is 80 kms.
|
| Electricals |
|---|
| Battery | Lithium Ferro phosphate with Anti Theft Mechanism
Voltage : 60 V 30 AH |
| Charger | Micro Charger with Auto Cut off |
| Controller | Smart Shine Wave |
| Brakes |
|---|
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Chassis and Suspension |
|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Tyres |
|---|
| Wheels / Rim | Alloy |
| Front Tyre | 3.00-12 (Tubeless) |
| Rear Tyre | 3.00-12 (Tubeless) |
| Dimensions |
|---|
| Seat Height | 622 mm |
| Wheelbase | 1499 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |