Not Available
| Vehicle Type | Moped |
| Fuel | Electric |
| Engine Starting | Electric |
| Maximum Power | 240 watts |
| Load Carrying Capacity | 120 kg |
| Top Speed | 24 kmph |
| Motor Details |
|---|
| BLDC Motor |
| Electricals | |
|---|---|
| Battery | Battery Voltage : 48v.24 Ah@C/10 |
| Brakes | |
|---|---|
| Front Brake | Drum Brake |
| Rear Brake | Drum Brake |
| Chassis and Suspension | |
|---|---|
| Frame | Tubular |
| Tyres | |
|---|---|
| Wheels / Rim | Spoke |
| Front Tyre | 2.5 x 16.6 ply rating Sri Chakra (India) |
| Rear Tyre | 2.5 x 16.6 ply rating Sri Chakra (India) |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 1750 mm |
| Width | 600 mm |
| Additional Details |
|---|
| Dynamic Rolling Radius : 275 mm |